Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Najczęściej stosowanie rodzaje sterydów anabolicznych to te w formie do przyjęcia doustnie lub poprzez iniekcję domięśniową. W drugim z przypadków przedostają się one bezpośrednio do krwioobiegu, a więc nie są poddawane działaniu kwasu żołądkowego. Osoby uzależnione od sterydów są podatne na gwałtowne zmiany nastroju, co może prowadzić do niepohamowanej „wściekłości” czy nawet agresji. Podobnie jak w przypadku papierosów, objawy nadużywania sterydów są zwykle subtelne, ale kumulują się z czasem. Istnieje ponad 100 rodzajów sterydów anabolicznych, z których tylko niewielka część została zatwierdzona do użytku medycznego.

Po pierwsze wprowadzenie dodatkowej porcji sterydów anabolicznych do organizmu powoduje poważne zachwianie równowagi hormonalnej. Powodują trądzik, łysienie, spadek popędu seksualnego u mężczyzn, a u kobiet jego nienaturalny wzrost. Mężczyźni mogą cierpieć z powodu zmniejszenia się jąder, gdyż przyjmowanie pochodnych testosteronu skutkuje zahamowaniem jego naturalnej produkcji przez jądra.

Testosterone Prolongatum 100mg 5x1ml JELFA

Zostały one podzielone na 4 grupy w zależności od siły działania. Do najsłabszych preparatów należą hydrokortyzon 0,5 i 1%, deksametazon 0,1-0,2% oraz metyloprednizolon 0,25%. Preparaty bardzo silne, stosowane w przypadku rozległych i nasilonych zmian skórnych to propionian klobetazolu oraz dipropionian betametazonu. Z uwagi na odmienna budowę skóry dziecka (jest dużo bardziej delikatna od skóry dorosłych) bardzo ważne jest, aby zachować dużą ostrożność w miejscowym stosowaniu sterydów i nie robić tego bez kontroli lekarskiej. Miejscowe sterydy są uznawane za bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy trzymamy się ściśle określonych zasad i schematu dawkowania! Należy pamiętać, że sterydy służą jedynie do łagodzenia objawów choroby, a ich stosowanie powinno być ograniczone do maksymalnie 3-7 dni.

  • Wiele osób zapomina, że używając kremu (maści) ze sterydem, też trzeba zachować ostrożność, bo osłabiają skórę, grożą tzw.
  • Jako, że sterydy są substancjami, które aplikuje się wprost do organizmu, należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość.
  • Glikokortykosteroidy donosowe zazwyczaj podawane są w dwóch dawkach do każdego otworu nosowego raz dziennie.
  • Pierwsze efekty działania glikokortykosteroidów donosowych można zaobserwować już po kilku godzinach od podania, jednak osiągnięcie maksymalnego działania terapeutycznego może nastąpić dopiero po kilku dniach.
  • Podłożem schorzeń autoimmunologicznych jest błędne działanie układu immunologicznego, który zaczyna zwalczać własne komórki.
  • Jeśli zauważysz na skórze niepokojące objawy, zawsze skonsultuj je z lekarzem, który może zmienić sposób dawkowania.

Leki te w przeciwieństwie do sterydów doustnych wchłaniają się w znacznie mniejszym stopniu, dzięki czemu wykazują mniej działań niepożądanych. Konkretne efekty Primobolan tabletki stosowania sterydów anabolicznych zależne są od wybranego rodzaju anaboliku. Sterydy posiadają szerokie zastosowanie, w tym między innymi w medycynie.

Działanie sterydów

Często diagnozuje się wówczas wtórną niewydolność nadnerczy (trudności w wydalaniu hormonów). Nierzadko dochodzi też do zaostrzenia przebiegu choroby, która była powodem rozpoczęcia terapii kortykosteroidami. Najwięcej efektów niepożądanych występuje po zastrzykach domięśniowych o przedłużonym działaniu, które przyjmuje się raz w miesiącu. Należy koniecznie pamiętać o tym, że leczenia nie wolno przerywać nagle i samodzielnie.

Sterydy łatwo przenikają do wszystkich komórek organizmu – nawet do
specjalnie chronionych  komórek mózgu. Kulturysta zwraca też uwagę na niedoceniany przez wielu aspekt „koksowania” – rezygnacja z niego to podejście na pewno lepsze także dla otoczenia. Sportowiec ostrzega przed przykrymi, niszczącymi życie osobiste i inne związki z ludźmi skutkami przyjmowania anabolików. – Jeśli chcielibyście sięgnąć po te środki, zastanówcie się pięć, dziesięć, a nawet sto razy – podsumowuje kulturysta.

Zastosowanie

Tymczasem szkód może być wiele – od lżejszych problemów, po poważne. Na dłoniach czy stopach, ale także może dojść do uszkodzenia nerek, wątroby, powiększenia serca, nadciśnienia i zaburzeń gospodarki cholesterolowej (rośnie ryzyko zawałów). U mężczyzn może też dojść do zmniejszenia jąder i spadku produkcji nasienia, łysienia, ginekomastii (ciało mężczyzny zaczyna nosić cechy ciała kobiecego, m.in. rosną mu piersi), wzrostu ryzyka raka prostaty. Nie zamierzam ryzykować zdrowia dla czegoś takiego” – na jednym z internetowych forów o sterydach mówi użytkownik o pseudonimie „Saya”. „Nie podoba mi się sylwetka mężczyzny, który faszeruje się sterydami. To wygląda bardzo sztucznie” – w tym samym wątku pisze internautka pod nickiem „Magdusia”.

Sterydy anaboliczne – zagrożenie, którego warto unikać…

Mężczyźni zażywający sterydy anaboliczne są bardziej narażeni na wystąpienie raka prostaty. U obu płci „anaboliki” zwiększają ciśnienie i ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Skutkują również zwiększeniem poziomu „złego cholesterolu” LDL i zmniejszeniu „dobrego” HDL, co prowadzić może do miażdżycy.

Najszerzej są one stosowane wśród sportowców oraz hodowców bydła. Zależy to od rodzaju sterydu, przyjmowanych dawek oraz czasu trwania sterydoterapii. Zazwyczaj skutki uboczne utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy od zakończenia stosowania substancji steroidowych. Jednym ze skutków ubocznych wpływających na wygląd kobiet i mężczyzn przyjmujących sterydy anaboliczne jest także nadmierne owłosienie, przy czym u panów głównie na twarzy, torsie i plecach.

Proces ten jest świetnie widoczny na przykładzie chorób autoimmunologicznych. Serwis PoradnikZdrowie.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.

Wszystko zależy od tego, jak długi cykl planujesz oraz, na które anaboliki się zdecydowałeś. Chcąc używać sterydy, kup właściwy, polecony przez eksperta preparat dostosowany do Twojego poziomu zaawansowania. Pamiętaj, że w przypadku, gdy kupujesz sterydy przez internet, powinieneś wiedzieć, jak kupić sterydy, by osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, ale nie wyrządzić sobie krzywdy. Kupno sterydów przez internet jest całkowicie bezpieczne, jeśli wybierasz strony profesjonalnych sklepów.

W medycynie szerokie zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy, jest to jednak zupełnie inna grupa substancji chemicznych. Choć w przeszłości podejmowane były próby wykorzystywania sterydów anabolicznych w leczeniu, np. Niektórych typów anemii czy zaburzeń wzrostu, obecnie nie mają one medycznego zastosowania. Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem.